DekorKolik

Çatı Katı Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

24.06.2020
Çatı Katı Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Çatı Katı Dekorasyonu Nasıl Yapılır? ile ilgili detaylar vermeye çalışacağız.Evinizde bir çatı katına sahipseniz son derece şanslı olduğunuzun farkında olun. Doğru dekorasyon teknikleri ile çatı katını evin odalarından biri olarak aktif bir şekilde kullanabilir, kendinize özel bir hobi ya da yaşam alanı yaratabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak çatıyı ne şekilde değerlendirmek istediğinize karar verin. Bazı çatılar dublekstir ve bu, kullanacağınız daha çok alan olduğu anlamına gelir. Çatı katınızda harikalar yaratmanızı sağlayan dekorasyon metotları için kullanışlı tavsiyeleri derledik.

en güzel çatı katı dekorasyon örnekleri

en güzel çatı katı dekorasyon örnekleri

Çatı Katı Dekorasyon İpuçları

  1. Etkili Mobilya Kullanımı

Çatı katınızı ne şekilde kullandığınız fark etmeksizin etkili mobilya kullanımı, önem taşır. Katlanabilir masalar, açılır kapanabilir yatak ve koltuklar, katlanabilir sandalyeler kullanarak çatı katınızda yer tasarrufu sağlarsınız. Günümüzde portatif mobilya alternatifleri son derece artmakta olup hem estetik hem kullanışlı eşyalara pek çok yerden ulaşım sağlanabilir. Çatının yüksekliğine bağlı olarak alt tarafı oturma alanı & çalışma masası ve üst kısmı yatak olan mobilyaları değerlendirebilirsiniz.

  1. Çatıya Uygun Ekipman Tercih Edin

Çatı katı, güneşten, yağmurdan ve soğuktan evin diğer odalarına göre çok daha etkilenir. Mobilyalarınızın ömrünün uzun olması ve diğer problemler ile karşılaşmamak üzere hem hava koşullarına hem de rutubete karşı dikkatli olmakta fayda bulunur. Örneğin, çatı katını sinema odası ya da oyun alanı olarak kullanıyorsanız televizyon veya konsolu direkt pencerenin altına korunmasız bir şekilde yerleştirmeyin.

çatı katı dekorasyon önerileri

çatı katı dekorasyon önerileri

  1. İyi Aydınlatma Sağlayın

Doğru aydınlatma ile çatı katınızı gündüz olduğunuz kadar geceleri de etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda çatı katının daha ferah ve geniş görünmesini sağlayan iyi aydınlatma için led lambalar kullanabilir, lambader ve masa lambaları ile takviye sağlayabilirsiniz. Çatı katınızda dikkatli ve kontrol edilebilir şekilde mum kullanmak, estetik olacaktır. Ancak, mumu yalnızca odanın içerisinde iken kullandığınızdan emin olmanız gerekir.

  1. Dekoratif Aksesuarlar Kullanın

Aksesuarlar, bir dekorasyonun en önemli unsurlarıdır. Çatı katları, kendilerine özgü bir atmosfere sahiptirler. Bu ambiyansı tamamlamak üzere sanatsal eşyalar ve antika aksesuarlara çatı katında çok sayıda yer verebilirsiniz. İyi bir tablo, eski bir saat, motifli bir masa, eski kitaplar ve biblolar çatı katı için idealdir. Sahip olduğunuz bir koleksiyon varsa çatı katında sergileyebilirsiniz.

  1. Ahşap Eşyalara Öncelik Verin

Ahşap mobilyalar ile çatı katınızda retro hava yaratabilirsiniz. Ahşap yatak, masa, sandalye, dolap ve raflar; odada bir ahenk yaratır ve çatı katı dekorasyonunuzu tamamlamanızı sağlar. Eski mobilyalarınızı değerlendirmek de iyi ve uygun fiyatlı bir çözüm olabilir. Kırık masaları tamir edebilir, dolapları boyayarak çatı katına yerleştirebilirsiniz. Ahşabı yalnızca mobilyalarda değil duvar ve döşemelerde de kullanabilirsiniz. Bu sayede çatı katında doğal ve sade bir görünüm de yakalarsınız. Aynı zamanda ahşap, sakinleştirici özelliklere sahiptir.

çatı katı dekorasyonu 2020

çatı katı dekorasyonu 2020

  1. Açık Renkler Kullanın

Açık renkler kullanmak, çatı katını olduğundan daha ferah gösterecektir. Duvarları açık yeşil, pembe ya da beyaz yapabilirsiniz. Beyaz bir duvar ileriki zamanlarda projeksiyon yansıtmak üzere kullanılabilir ve çatı katını bir sinema salonuna dönüştürebilir. Seçeneklerinizi geniş tutup yeni fikirler için yer ayırmak iyi olacaktır.

  1. Evi Doğru Şekilde Dekore Edin

Çatı katı, genel olarak evdeki kullanılmayan eşyaların bulunduğu odadır. Evinizi doğru şekilde dekore ederseniz fazlalık olarak nitelendirilen eşya sayısı da bir o kadar az olacaktır. Çatı katında mümkün olduğunca geniş bir alana sahip olmak için evinizde ihtiyacınız kadar eşyayı, uygun şekillerde yerleştirin. Bu sayede bir bütün olarak evinizde doğru dekorasyon yapmış olursunuz.

 

Bu yazımızda Çatı Katı Dekorasyonu Nasıl Yapılır? ile ilgili detaylar verdik. Siz de merak ettiğiniz konuları bize yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

 

Yayınlanan diğer dekorasyon yazımızı da okumayı unutmayın...
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.