DekorKolik

Evde koronavirüs Temizliği Nasıl yapılır?

17.05.2020
Evde koronavirüs Temizliği Nasıl yapılır?

Evde koronavirüs Temizliği Nasıl yapılır?, koronavirüs salgının etkilerinin ülkemizde de görülmeye başlamasından sonra ev hanımları için oldukça önemli bir hale geldi. Koronavirüs salgının giderek artması, tedbirlerin de artmasına neden oldu. Bu tedbirler arasında hiç kuşkusuz en önemlisi evde kalmak. Ancak bulaşıcılığı oldukça fazla olan ve yüzeylerde saatlerce kalabildiği bilinen koronavirüs için evde de bazı tedbirler almak gerekmektedir. Temizlik rutininizde yapacağınız ufak değişikliklerle virüs temizliği uygulayabilir ve huzurlu evinizi virüslerden koruyabilirsiniz. Evde virüs temizliğine dair uzmanlar tarafından açıklanan en önemli detaylar yazımızda sizlerle.

  1. Kıyafetlerinizin Temizliğine Özen Gösterin

Kıyafet temizliğine özen gösterilmesi, virüse karşı almanız gereken ilk ve önemli tedbirlerden birisidir. Evde izolasyon sağlamış olmak, özellikle evde çalışan bireyler varsa veya günlük market ihtiyaçlarınızı karşılamak için dışarı çıkıyorsanız yeterli değildir. Bu durumda muhakkak kıyafetlerinizin temiz olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu noktada ilk dikkat etmeniz gereken husus, kıyafetlerinizi yalnızca 1 kez giymenizdir. Bunun yanında değiştirdiğiniz kıyafetleri de mutlaka yüksek ısıda yıkamanız gerekmektedir.

  1. Çamaşır Makinesini Haftalık Olarak Temizleyin

Çamaşır makinesi temizliği yapmak, gözden kaçırılan önemli noktalardan birisidir. Virüs temizliği yaparken çamaşır makinesi, kıyafetleri temizleyen bir beyaz eşya olması nedeniyle temiz algılanmaktadır. Ancak makinenize kirli çamaşırlarınızı koyduğunuzda makine içerisinde virüs ve bakterilerin de çoğalmasına zemin hazırlarsınız. Bu nedenle çamaşır makinesi temizliğini de temizlik rutinine dahil etmek en doğrusu olacaktır. Çamaşır makinenizi haftada bir kez çamaşır suyuyla temizlemeniz gerekmektedir. 1 bardak çamaşır suyu ile boş şekilde yıkadıktan sonra güvenle kullanabilirsiniz.

  1. Elektronik Cihazlar Mutlaka Temizlenmeli

Elektronik cihaz temizliği, evde virüs temizliğinin kritik noktalarından birisidir. Evde kullandığınız televizyon kumandası, tablet veya bilgisayar gibi elektronik cihazları mutlaka temiz ellerle kullandığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Eve geldikten sonra ellerinizi hiçbir eşyaya dokunmadan dezenfekte etmeniz hijyen için oldukça önemlidir. Bunun yanında cep telefonu gibi dışarıda da devamlı olarak temas ettiğiniz cihazları da mutlaka temizlemeniz gerekecektir. Ellerinizi yıkadıktan sonra dışarıda kullandığınız elektronik cihazları temiz bir bez yardımıyla silmeli ve ellerinizi tekrar yıkamalısınız.

  1. Tırabzanlar ve Kapı Kolları Günlük Temizlenmeli

Tırabzan ve kapı kolları, mikropların hızlı bir şekilde çoğaldığı yerlerden birisidir. Bu noktaları haftada bir kez detaylı bir şekilde temizlemeniz oldukça önemli. Bunun yanında günlük olarak dışarı çıkıyorsanız, eve geldiğinizde temas ettiğiniz noktaları belirlemeli ve günde en az iki kere temizlemelisiniz.

  1. Doğal Temizlik Maddeleri Çok Daha Etkili

Temizlikte doğal maddeleri kullanmak, çok daha sağlıklı ve çevreci bir hareket olacaktır. Karbonat, limon ve elma sirkesi gibi maddeler kimyasala maruz kalmadan evinizi temizleyebileceğiniz maddelerdir. Bu maddeler son derece sağlıklı olmalarının yanında mikroplar için de doğal birer silahtır.

  1. Evinizi Günlük Olarak Havalandırın

Evi günlük olarak havalandırmak, koronavirüs ile mücadele ettiğimiz şu günlerde uzmanların üstüne basa basa tavsiye ettiği en önemli konulardan birisidir. Özellikle çocukların ve bebeklerin odasının havasız kalmamasına dikkat etmek ve evin tamamını günlük olarak havalandırmak virüse karşı alabileceğiniz en etkili önlemlerden birisidir. Bunun yanında dilerseniz lavanta ve palmarosa yağlarını 1’e 2 oranında karıştırarak evinize sıkabilirsiniz. Evdeki virüs ve bakterilerin ölmesi için oldukça etkin bir çözüm olacaktır.

  1. Temizlikten Sonra Duş Alınmalı

Temizlikten sonra duş almak, kendinizin için almanız gereken tedbirlerden birisidir. Virüs temizliği bittikten sonra mutlaka duş almalı ve ellerinizi dezenfekte ettiğinizden emin olmalısınız. Bu adımları uyguladıktan sona güvenle evinizin tadını çıkarabilirsiniz. Bu yazımızda Evde koronavirüs Temizliği Nasıl yapılır? ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık.

Yayınlanan diğer dekorasyon yazımızı da okumayı unutmayın...
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.