DekorKolik

Salon Şekline Göre Dekorasyon Önerileri

07.07.2020
Salon Şekline Göre Dekorasyon Önerileri

Bu yazımızda Salon Şekline Göre Dekorasyon Önerileri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Evin en önemli bölümlerinden biri olan salonlar, toplu olarak uzun süre vakit geçirilen alanlardır. Dinlendiren, keyiflendiren, misafirlerin ağırlandığı ve evin en büyük odalarından olan salonların dekorasyonun genellikle gösterişli olması amaçlanır. Yakınlarımızın bizim ile ilgili fikir sahibi olmalarını sağlayan salonları, doğru şekilde döşemek var olan alanın verimli kullanımını sağlar. Bu sayede salonunuzun şekli ya da boyutu ne olursa olsun dilediğiniz görünümü elde edebilir ve efektif bir salona sahip olabilirsiniz.

Dikdörtgen Salon Dekorasyon örnekleri

Dikdörtgen salon, en yaygın salon tiplerinden biridir. Dikdörtgen bir salona sahipseniz koltukları, televizyon karşısına konumlandırabilirsiniz. Genellikle L şeklinde koltuklar tercih edilir. Standart koltuk takımı kullanılacaksa dörtlü koltuk uzun duvarın önünde ve televizyonun karşısında olmalıdır. L şeklinde koltuk için odanın ortasına dikdörtgen sehpa yerleştirebilirsiniz. Yemek masası, salonda yer alacaksa dikdörtgen olarak seçilmeli ve salon kapısının yakınına konumlanmalıdır. Odaya daha geniş bir görünüm vermek ve derinliğini arttırmak için yemek masasının üzerindeki duvarda ayna kullanabilirsiniz. Sallanan sandalye, tekli koltuk ya da armut koltuğu bir köşeye iliştirerek kitaplık ya da dergilik ile kendiniz için bir alan yaratabilirsiniz.

Dikdörtgen salon dekorasyon örnekleri

Dikdörtgen salon dekorasyon örnekleri

Kare Salonlarda Dekorasyon

Kare bir salona sahipseniz dekorasyon konusunda şanslısınız. Dekore edilmesi en kolay salon tipi olan kare salonlarda son derece kolay bir şekilde odak noktası belirleyebilirsiniz. Odak noktanız televizyonun olduğu duvar, şömine, kitaplık ünitesi, tablo ya da piyano benzeri bir aksesuar olabilir. Yaşam tarzınız ve hobilerinize uygun olarak belirlenen odak noktasına bakacak şekilde koltuk takımı ayarlanır. Vakit geçirmek ve sohbet etmek için samimi bir ortam yaratılması amaçlanıyor ise koltuklar karşılıklı olarak yerleştirilir. Dörtlü koltuklar yerine iki üçlü, üçlü ve iki ya da üç tane tekli koltuk kullanmak daha iyi olacaktır. Kare şeklinde orta sehpa tercihi oldukça uygundur. Sevdiğiniz ve salona hava katmanızı sağlayan tablolar, vazo, saksı ya da biblolar kullanabilir, duvara monte edilen rafların üzerine kitap veya dergi sıralayabilirsiniz.

Büyük kare salon Dekorasyon Örnekleri

Büyük kare salon Dekorasyon Örnekleri

L Salonlar İçin Dekorasyon İpuçları

L tipi salonlarda odanın hangi kısmının oturma alanı olacağı ve yemek masasının nereye yerleştirileceği öncelikli olarak karar verilmesi gereken konudur. Çoğunlukla daha geniş olan kısım, koltuklar için ayrılır. L tipi koltuklar kullanılabilir ya da küçük bir alan söz konusu ise uygun boyutlarda bir koltuk takımı seçebilirsiniz. L koltuk kullanılmayacaksa dörtlü koltuk ve 2 tekli koltuk tercih edilebilir. Diğer alan için de uygun bir yemek masası bulmalısınız. Dar alanlar için açılıp kapanan yemek masaları idealdir. Odanın köşesine üçgen şeklinde kitaplık ya da raflar yerleştirerek salonda istenen ambiyans yaratılabilir.

Salon Dekorasyonuna Dair Genel İpuçları

Tipik olarak küçük bir salonu daha geniş göstermek adına mümkün olduğunca duvar ve mobilyalarda açık renk kullanılmalıdır. Ancak koyu bir renk kullanımı amaçlanıyor ise, açık renk duvarların arasında koyu renk mobilyalar yerleştirebilirsiniz. Bununla birlikte tek bir duvarı lacivert, erguvan ya da fuşya renklerine boyamak da odaya canlılık kaçar. Odanın bir bölümünde duvar kağıdı kullanmak dekorasyonunuza hava katar. Tavan için kartonpiyer iyi bir seçimdir. Kapı ve pencereleri renkli kullanmak odanın orijinal bir görünüm elde etmesini sağlar. Perde seçiminde odanın geneli ile benzer tonları seçebilir ya da odanın tam tersi bir renk kullanarak tezatlıktan yararlanabilirsiniz. Estetikliğin olduğu kadar konforun da salon için önemli olduğunu unutmayın. Kendinizi rahat ettirecek koltukları seçin ve konforlu bir alan yarattığınızdan emin olun.

Küçük salon dekorasyonu Örnekleri

Küçük salon dekorasyonu Örnekleri

 

Bu makalemizde Bu yazımızda Salon Şekline Göre Dekorasyon Önerileri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Merak ettiğiniz konuları bize yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

 

TV Ünitesi Niş Modelleri ve Fiyatları

Yayınlanan diğer dekorasyon yazımızı da okumayı unutmayın...
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.