DekorKolik

Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Yemek odası dekorasyonu yapmak, özellikle mutfakların küçülmeye başladığı modern hayatta kaçınılmaz durumlardan birisi haline geldi. Yemek odası kavramının kültürümüzde büyük bir yeri olmaması, yemek odası dekorasyonu yapmayı da oldukça zor bir hale soktu. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ilk konu, yemek odası için ayrı bir alana sahip olup olmadığınızdır. Ayrı bir alanızın varsa, dekorasyon ipuçlarına dikkat ederek son derece şık bir yemek odası dekorasyonu yapabilirsiniz. Ancak yeterli alana sahip olmadığınız için salon ile yemek odasını birlikte dizayn etmek istiyorsanız, bu durumda karmaşık bir görünüm elde etmemek için muhakkak ortak bir dekorasyon yapmanız gerekecektir. Bu önemli noktayı hatırlattıktan sonra yemek odası dekorasyonu ipuçlarına geçebiliriz.

Yemek Odasına Mobilya Seçimi

Yemek odası için mobilya seçimi yaparken ayrı bir alana sahip olup olmadığınız yine en önemli nokta olarak karşımıza çıkıyor. Yemek odası kültürünün çok daha yaygın olduğu kültürlerde yemek odası için temel ihtiyaçların yer alması yeterli kabul ediliyor. Bu noktada yemek masası, sandalyeler ve yemek tabaklarınızı koymak için konsol tercih etmeniz yeterli olacaktır. Odanızın ferah bir görünüm almasını istiyorsanız, kısa ve yatay konsolları tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Yemek odanız ve salonunuz birlikteyse, bu durumda mobilya seçimi yaparken salon takımınız ve yemek odanız arasındaki mobilya uyumunuza dikkat etmeniz gerekmektedir. Yemek masası ve sandalyelerinizi metal ayaklı tercih ettiyseniz, bu durumda ahşap ayaklı bir salon takımı tercih etmek mantıksız olacaktır.

en güzel yemek odası takımları 2020

en güzel yemek odası takımları 2020

Yemek Odası için Renk Seçimi

Yemek odasına renk seçimi yaparken, odada yaratmak istediğiniz atmosfere göre bir seçim yapmanız gerekecektir. Yemek odanız için ayrı bir alanınız varsa, kırmızı, sarı ve turuncu gibi iştah açan renkleri tercih etmeniz son derece mantıklı bir tercih olacaktır. Zarif bir atmosfer meydana getirmek isteyenler için beyaz ve pastel tonlar ideal bir renk seçimidir. Sade bir şıklık elde etmek isteyenler içinse siyahın ve beyazın tonları yemek odası için tercih edilebilir renklerdir.

Yemek Odası için Aksesuar Seçimi

Yemek odasına aksesuar tercihi yapmak, yemek odası dizaynındaki kilit noktalardan birisidir. Yemek odası dekorasyonu, diğer odalardan çok daha az eşyayla yapıldığı için uygun dekoratif aksesuarlar kullanmak odanızda şık bir atmosfer yaratmak için oldukça önemlidir. Bu noktada sade ve şık parçalar seçmek önemlidir. Cam parçalar, yemek odası için oldukça ideal tercihlerdir. Bunun yanında gümüş parçalar da şıklığınızı tamamlayabileceğiniz alternatiflerdir.

Aksesuar seçimi yaparken ayna kullanmayı da unutmamanız gerekmemektedir. Aynanın yemek odasında enerjiyi ve bereketi yükselttiğine inanılmaktadır. Bu nedenle yemek odalarının olmazsa olmaz aksesuarları olarak kabul edilmektedir.

yemek odası takımı 2020

yemek odası takımı 2020

Yemek Odası için Duvar Rengi Seçimi

Yemek odasına duvar rengi seçimi yaparken, odanızdaki mobilyalarınızın yanı sıra aksesuarlarınızı da gözden geçirmeniz ve uyum sağlayacak renkler tercih etmeniz gerekmektedir. Yemek odasının salonla birleşik olduğu dekorasyonlarda, bir duvarda duvar kağıdı tercih etmeniz, yemek odanızı vurgulamak için oldukça şık bir tercih olacaktır. Bunun yanında genel olarak duvar rengi seçiminde uyuma dikkat etmeniz önem arz etmektedir.

Yemek Odasına Halı Seçimi

Yemek odası için halı seçimi yaparken, çok açık renklerden yana olmamanız önemlidir. Aynı şekilde kir tutmayan halı modelleri arasından tercih yapmak sizin için kurtarıcı olacaktır. Elbette bu özelliklerin yanında genel ortamla uyumlu halılar tercih etmeniz önemli olacaktır. Spor bir dekorasyon için geometrik şekilli halılar tercih edilebilir. Klasik tarzınızı ise desensiz veya klasik motiflere sahip halılar ile tamamlayabilirsiniz.

Salona Yemek Odası Sığmayanlar Ne Yapmalı?

Salona yemek odası sığmaması, sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durumda portatif masalar arasından tercihinizi yapmanız makul bir çözüm olacaktır. Yemek masası çok daha küçük olan yemek odası mobilyalarını tercih etmek ve yalnızca bir aynayla tamamlamak, salonda yemek odasına yer bulmanızı sağlarken kalabalık bir görünümden uzaklaştıracaktır. Eğer masa konulamayacak kadar küçük bir salona sahipseniz, bu durumda yemek odası dekorasyonu yapmak yerine şık bir mutfak dekorasyonu yaparak misafirlerinizi mutfakta ağırlamayı düşünebilirsiniz.

Modern Yemek Odası Takımları

Modern Yemek Odası Takımları

Yayınlanan diğer dekorasyon yazımızı da okumayı unutmayın...
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.