DekorKolik

Kruvaze Perdeler

17.07.2020
Kruvaze Perdeler

Evimizin en önemli parçalarından birisi perdedir. Özellikle salonlar için perdenin önemini inkar etmek mümkün değildir. Evimizin önemli parçalarından birisi olan perde iyi seçildiğinde odalarınızı tamamlayacak, daha hoş ve ayrı bir hava katacaktır. Evlerimizde kullandığımız çok fazla perde çeşidi vardır. Stor perde, düz tül perde, jaluzi perde, perde çeşitlerine örnek olarak verilebilir. Eve hoş bir görünüm kazandıran kruvaze perdeler tül perde ile kombine edilen, iki yana açılıp kapanabilir özelliğiyle eve estetik bir hava katan perde modelidir. Bu perdelerin güzel görünmesi için çapraz takılması gerekir. Bozulmadan durması için bazı aparatlardan yardım alınabilir. Kullanımı zor gibi görünen bu perdeler aslında son derece kullanışlı perdelerdir. Son dönemlerde ev hanımlarının favori perde modelleri arasında yer alır. Görüntüsünü istediğiniz gibi değiştirebileceğiniz, süsleyebileceğiniz bu perdelerin iç kısmında güneşlik tül perde değil de stor perde kullanmanız estetik açıdan daha hoş bir görüntü sağlamaktadır. Klasik görünüme sahip olan kruvaze perdeyi modern bir görünüme kavuşturur. Stor perde ile kruvaze perdelerin birleşimi gerçekten modern ve gösterişli bir görüntü elde etmede size yardımcı olacaktır. Ayrıca süsleme kısmına gelecek olursak araya eklenilen işlemeler, boncuklar çok daha güzel bir görüntü kazandıracaktır. Daha çok salonlarda kullanılan bu perde modeli genel olarak yatak odasında da tercih edilir. Genel olarak büyük alanlarda tercih edilir. Kruvaze perdelerin 3 modeli vardır;

Mekanizmalı Kruvaze Perde

Mekanizmalı kruvaze perdelerde tül düz veya dilimli olabilir. Bu tülün üzerine asılan kumaş, korteje bağlı makara sistemi ile açılıp kapanabilen estetik açıdan odaya güzellik katan bir perde modelidir. Mekanizmalı perde modelini bu şekilde tanımlayabiliriz.

Mekanizmasız Kruvaze Modeli

Bu perde modelini mekanizmalıdan ayıran şey makara sistemi olmamasıdır. Bu perdelerin açılıp yukarıda büzüşmüş halde bulunabilmesi için, yukarıdaki büzüşmüş alanlarda ipler bulunur. Bu ipler çekildiğinde perde açılır ve yukarı doğru büzüşür. Mekanizması kruvaze perde modelini bu şekilde tanımlayabiliriz.

Yalancı Kruvaze Perde

Bu perde modelleri tül ile beraber dikilmezler. Sonradan perdeye eklenen kumaşların korteje bağlayarak kruvaze perdeymiş gibi bir görünüm elde edilmesini sağlar. Bunlar diğer modeller gibi açılıp kapanamazlar. Sadece dekor amaçlıdır. Yalancı kruvaze perde modelini bu şekilde tanımlayabiliriz.

Kruvaze Perde Mi Düz Perde Mi?

Kruvaze perde modeli mi yoksa düz perde modeli mi sorusuna cevap vermek zordur. Çünkü kıyaslama yapıldığında kruvaze perde çok şık görünse de maliyet açısından düz perdeden daha pahalıdır. Pahalı olmasına rağmen sadece estetik olduğu için mi tercih ediliyor? Hayır. Ayrıca kruvaze perde modelleri çok kolay kullanıma sahip ve kullanışlıdır. Her eve düz perdeden çok daha fazla refah bir ortam sağlayan, evin alanını daha büyük gösteren bu perdeler tercih edilmesini gayet normalleştiren sebeplerdir. Bu perdeleri salonunuza salon takımınıza uygun renklerle seçerseniz size çok daha hoş bir salon görüntüsü sağlayacaktır.

Kruvaze Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Kruvaze ve stor perde temizliği konusunda ekstra bir hassasiyet gerektiren perdelerdir. Kruvaze perde mekanizması perdeden ayrılır. Daha sonra tüller mekanizmadan çıkarılır.  Genel olarak özel yıkama kılıfları ile 30 derecede yıkanabilen tüller perdenin yapısına göre de değişiklik göstermektedir. Ama genel olarak tüller düşük ayarda ve çok dikkatli bir şekilde yıkanmalıdır. Çünkü kolay yırtılabilir. Kruvaze perdeler için de özel aparatlar bulunan bu perdeler yine o aparatlarla beraber yıkanmalıdır. Eğer üzerinde boncuk, taş benzeri süsler bulunuyorsa bunlar yıkanmadan önce çıkarılmalıdır. En kolay ve hijyenik yolu ise kuru temizlemedir. Kuru temizlemeye vererek uygun fiyattan kolay bir şekilde perdelerinizin temizliğini sağlayabilirsiniz.

Yatak Odası Perde Modelleri 2020

Yayınlanan diğer dekorasyon yazımızı da okumayı unutmayın...
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.