DekorKolik

Küçük Salon Dekorasyonu

18.07.2020
Küçük Salon Dekorasyonu

Evlerimiz gün sonunda tüm stresimizi ve yorgunluğumuzu atabilmek için bir an önce ulaşmaya çalıştığımızı yegâne yaşam alanlarımızı oluşturur. Bu noktada en çok dikkat ettiğimiz ve özen gösterdiğimiz, temizliğinden, konfora, pratik çözümlere ve benzeri birçok hususta bizi huzura kavuşturacak her şeyi sağlayabilecek mekânlar yaratmak isteriz. Evimizde bu konforu en fazla vakit geçirdiğimiz salonlar ve oturma odaları başta yer almaktadır. Her an misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz, konuklarınız ile rahat şekilde oturabileceğiniz bir alan olmasındaki en büyük etken ise dekorasyonun sizlere sağladığı konfor ve pratik çözümler olacaktır. Peki dekorasyon konusunda nasıl yollar izlenmeli, ne çeşit tarzlara ve stillere yer vermeli, hangi renkler kullanılmalı, ne gibi objelere yer verilmeli gibi birçok soru karşımıza çıkmaktadır. Bu seçenekleri değerlendirirken yaşam alanlarınızın büyüklüğü ve küçüklüğü en büyük etkenler arasında yer almaktadır. Öncelikle küçük salon dekorasyonu konusunda neleri dikkat etmeli, nasıl ürünler tercih etmeli ve nasıl bir yol izlenmelidir.

 

Yeşil Salon Dekorasyonları Nasıl Hazırlanır?

Küçük salon Tasarımları

Küçük salon Tasarımları

Pratik Salon Dekorasyonu

Öncelikle küçük salon dekorasyonu serüveninize başlamadan evvel yaptıklarınızın öncelik sırasını tavsiye etmekle başlayacağız. Her zaman elimizde bir metre ile önce ölçü arak işe başlarız, bu da bize kendi stilimiz ve hayallerimizin dışında sadece ölçülere bağlı kalarak, alana sığdırabileceğimiz imkânlar dâhilînde eşyalar ve dekorasyon ürünleri seçmemize sebep olur. Bunun sonucunda ise genellikle stilimiz dışında, dekorasyon uzak ve sadece mecburi bir yaşam alanını dolduracak eşyaları almış halde buluruz kendimizi. Bizler ise şunu öneriyoruz ve şöyle bir liste sıralıyoruz;

  • Salonunuzda öncelikle uygulamak istediğiniz stile karar vererek işe başlayabilirsiniz. Örneğin; bohem, rüstik, modern, minimal, vintage, country vb. tercihlerde bulunabilir, bir arada kullanımı da tercih edebilirsiniz.
  • Dekorasyon tarzınızı belirledikten sonra, stilinizi vurgulayacak küçük dekorlarınızda ne gibi objelere yer vermek istediğinizi, seçtiğiniz objeleriniz yaşam alanlarınızda ne gibi daralmalara ve alan genişliklerine fayda sağlayacağı da düşünülmelidir.
  • Dekorasyon stilinizi tüm düşünsel ögelerini tamamladıktan sonra, şimdi sıra yaşam alanınızız ölçüleri alıp bu doğrultuda eşyalar seçmeye başlayabilirsiniz.
  • Yaşam alanınızda kullanacağınız ürünlerin pratik salon dekorasyonu uygulamalarına paralel olacak şekilde tek bir fonksiyon mu birden fazla kullanım şeklimi sunmasını isteyip istemediğinize karar verdiğiniz takdirde alacağınız ürünlerin hem ölçüleri hem de maliyetleri ile ilgili detay konularından bir kısmını zihninizde çözümlemiş olacaksınız.
  • Sıra eşyalarınız seçmeye geldiğinde hazır mobilya ve dekorasyon ürünleri mi kullanacağınızı veya özel tasarım ürünlerimi tercih edeceğinizi belirlemeniz gerekmektedir.

Küçük Salonlar Nasıl Döşenir?

 

Evinizin en çok vakit geçirdiğiniz odasını aynı zamanda da en çok dinlediğiniz bir ana mekâna dönüştürmek için, yukarıda yapmanızı tavsiye ettiğimiz öncelikleri sıralamıştık. Bu öneriler doğrultusunda şimdi neleri gerçekleştirmeli, bütçenize katkı sağlayacak ne gibi öneriler bulunmalı ve küçük salon dekorasyonu için aydınlık, ferah ve kullanışlı alanlara dönüştürmek sizin elinizde. Renk seçiminden, kullanacağınız mobilyalara ve dekorasyon ürünlerine dair önerebileceğimiz bir listeyi sıralıyoruz;

 

L tipi küçük salon dekorasyonu

L tipi küçük salon dekorasyonu

 

  • Küçük bir salona sahipseniz, öncelikle zeminde bütünlük sağlayabileceğiniz, diğer geçiş yapılabilen odalarla zemin rengini bölmemeye özen göstermelisiniz. Bu odanızın sınırlarını çok keskin hatlarla belirlemeyeceğinden gözünüzde küçük bir oda görüntüsü yaratmayacaktır.
  • Küçük salon dekorasyonu esnasında uygulayabileceğiniz küçük göz yanılmaları ile bu hissi kaybedebilirsiniz. Zeminde sağladığınız bütünlüğü, duvarlarda devam ettirebilmek adına, yıkım ve döküm işlemlerini gerçekleştirmeden, duvarlarınızı derinlik izlenimi yaratacak duvar kâğıtları kullanırken aynı zamanda yere kadar uzanabilen perdeler kullanabilirsiniz.
  • Oturma alanınızda bütün dekorasyonu tek bir stilde uygulamış iseniz, odak noktasına bu stilin dışında farklı bir obje veya eşya yerleştirirseniz, odanın küçüklük algısını yıkarak asıl dikkati farklı gözüken ana elemana çekmiş olursunuz.
  • Tüm odalarda da uygulayabileceğiniz aynı zamanda ışığı daha fazla alana yayabilmeniz ve mekânınız geniş göstermek için duvarlarınızda muhakkak aynalara yer vermelisiniz.
  • Dekorasyona dair bu detaylar sizlere geniş bir mekân izlenimi yaratırken, konforunuzu ve alanınızı daraltmayacak mobilyaları seçerken; L tipi koltuk modelleri, açılıp kapanabilen yatak fonksiyonu sağlayabilen ürünler tercih edebilir, modüler mobilya sistemlerinde yararlanabilir küçük salon dekorasyonu nasıl olur sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Yayınlanan diğer dekorasyon yazımızı da okumayı unutmayın...
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.