DekorKolik

Modern ev dekorasyonu

25.07.2020
Modern ev dekorasyonu

Ev Dekorasyonu deyince aklımıza farklı stil ve dönemleri yansıtan mobilyalar ile gerçekleştirilen ve tablo, aksesuar, yapay ya da hakiki çiçekler, şamdanlar, mumlar, aynalar, çeşitli biblolar, duvar saatleri, mumlar, kokular, duvar dekorasyon ürünleri, duvar ve masa saatleri, vazolar, kapı önü aksesuarları gibi bütünleyici objelerle tamamlanan bir kompozisyon gelir.

Aslında bir evin ya da dairenin dekorasyonunun tetikleyici başlangıç noktası evin iç dokusunun, duvarlarının, mimarı planı ve tavan yüksekliğinin, satıh malzemelerinin, zeminde kullanılan parke ya da laminant gibi ürünün bir fonksiyonudur denilebilir. Evinizin iç duvarları betonarme bir dokuda mı ya da taş duvarlardan mı meydana geldiği dekoratif yaklaşımınızı doğrudan doğruya etkileyecektir. Yine salon, oda, banyo, mutfak, antre ve hol gibi ev bileşenlerinin mimari tasarım ve planları ve geometrik dağılım, form ve bütünlükleri de dekoratif yaklaşımımızı doğrudan etkileyecektir. Yapının duvarlar ile dış mekandan ayrılan kısımları ve pencereler ile dış mekana transparan bir açılım gösteren kısımlarının oranı ve yüzeysel dağılımı da önemlidir. Boydan boya cam kaplı bir cephe ya da her cephede minimal dışa açıklıklar ve bu pencere açıklıklarının formları yapının ne derece ışık alıp, hangi bölümünde aydınlık, hangi bölümünde gölgeli ve hangi bölümünde bağıl olarak daha karanlık bir ortam oluşacağının işaretidir. Bu aydınlık, gölgeli ve karanlık bölgelerin dağılımı da yine dekoratif malzemelerin ve mobilyaların hem tercihi hem konumlandırılması hususunda belirleyici olacaktır. Yine evin ya da dekorasyonu öngörülen yapının hangi ülkede olduğu, hangi şehirde, hangi konumda olduğu, cephelerinin hangi yöne ne eğimde baktığı dahi dekoratif yaklaşımımızı etkileyecektir. Bir diğer dekorasyonu etkileyici değişken ise yapının içindeki cepheler ve zeminlerin renk dağılımı olacaktır. Dekoratif tercihimiz cephelerin ve zeminin renkleri ile ahenk içinde ya da zıtlık oluşturacak mahiyette düşünülebilir.

Küçük modern ev dekorasyonu

Küçük modern ev dekorasyonu

Ev dekorasyonu deyince akla Art Nouveau (Yeni Sanat) gibi zarif ve dekoratif unsurların ve süslemelerin ön planda olduğu, bitkisel motiflerin çoklukla kullanıldığı sanat akımlarından etkilenen yaklaşımlardan tutun da, sade ve minimalist şıklığın ön plana çıktığı İskandinav tarzı dekorasyonlara kadar pek çok seçenek gelir. Günümüzde antik mobilyalar zımparalanıp, gomelak verniği ile beslenmesi ve modern dokudaki kumaşlar ile kaplanmasıyla klasik üsluba değişik bir lezzet verilmek suretiyle popüler belli başlı tercihler de kullanılmaktadır.

Pekala Modern Ev Dekorasyonu o halde nasıl tarif edilebilir? Klasik üslupta bir yaklaşımla bezenmiş bir iç mekan modern bir üslup barındıramaz mı? Mutlaka minimalist ve habitat, ikea vb. gibi popüler yapı marketlerin günümüzde önerdiği minimalist yaklaşımlar mı modern dekorasyonu tarif eder ve “modern” kavramını doldurur.

Modern bir yaklaşımı sübjektif tarif etmem gerekirse geçmişin kültürünü bir bütünlük içinde sindirmiş, özümsemiş ve hazmetmiş bir yaklaşımın, günün gerçekleri ile ne noktalarda buluştuğu, ne noktalarda ayrıştığı hususunda farkındalıklı bir bilince sahip olmak ve bu farkındalıkla yeni şahsi bir tercihe dayalı olarak bir anlatım ve gösterim biçimini seçmek ve bu istikamette kendini ifade etmek olarak vurgulayabilirim. Bu yaklaşımın sinemada, plastik sanatlarda, mimaride, iç mimaride, müzikte ya da herhangi bir çağdaş alanda uygulanması “modern” kavramının altını dolduracaktır diye düşünüyorum.

Modern ev Dekorasyonu 2020

Modern ev Dekorasyonu 2020

Zira “modern ev dekorasyonu” deyince artık aklımıza uzayın, teknolojinin ve bunun gibi unsurların gelmesinin sığ bir yaklaşım olduğunun bilincinde olabilecek tecrübeye eriştiğimiz kanaatindeyim. İçinde yaşadığımız evlerin “Akıllı Ev” olarak bize promosyonunun gerçekleştirildiği bir ortamda doğadan ve yeşilden kopmamız, metrekare olarak dar alanlara sıkışmamız modern bir yaklaşım mıdır? Yoksa modern tarifi yukarıda ifade edildiği manada bir geçmiş, bugün ve gelecek farkındalığında felsefi bir yaklaşım mı içerir bu sorunun cevabını bugünü her yönüyle yaşayan sizlere bırakıyorum.

Son olarak modern kavramı yerel unsurlar barındırdığı gibi evrensel çağdaşlığı ve farkındalığı da yakalamalıdır. Belli yapı marketlerin belli seri ürünlerinin her eve ortalamanın az üzerinde bir estetiğe ve işlevselliğe sahip olduğundan dolayı ve fiyat performansı gibi sebepler ile girmesi ve pek çok dairede belli görsellerin üç aşağı beş yukarı birbirini taklit etmesi ve kopyalamasını da modern ev dekorasyonu olarak tarif etmek mümkün değildir. Modern olan kişisel bir zevk, tercih ve algılama barındıracağından taklit değil kişisel özgünlüğe ve orijinalliğe de sahip olacaktır.

Kavramların yanıltıcılığının ötesinde hayatınızın en mahrem ve en yegâne huzur noktasında kendi modern ev dekorasyonu yaklaşımınızı yakalamanız ve nefesinizi keyifle bu mekanlarda çıkarmanız dileğiyle…

Ev dekorasyon fikirleri

Yayınlanan diğer dekorasyon yazımızı da okumayı unutmayın...
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.