DekorKolik

Çatı Katı Rustik Perde Modelleri

19.05.2020
Çatı Katı Rustik Perde Modelleri

Kimine göre çatı katındaki odalar ürkütücü gözükse de kimisi de çatı katındaki odaları çok sevmektedir. Çatı katı odalarının farklı bir havası vardır. Çoğu insan çatı katlarını eşya depolama alanı olarak kullansa da çatı katları çok güzel bir odaya da dönüştürülebilir. Çatı katlarında en çok kullanılan perde modeli ise üçgen rustik perdelerdir. Çatı katı rustik perde modelleri Fransa’da çatı katlarında çok fazla kullanılır. Çatı katlarının bohem bir havası vardır. Çatı katı perde kullanımında, perde kesinlikle pencerenin modeline uygun seçilmelidir. Pencereniz üçgen ise üçgen perde, normal standartlarda pencereniz var ise istediğiniz türde perde kullanabilirsiniz. Çatı katlarında genellikle pencerenin önünde küçük balkonlar olur bu yüzde perde seçiminde içeriyi göstermeyen perde seçmenize gerek yoktur. Çatı katları modeli bakımından doğru dekore edilmelidir. Doğru ölçümler yapılmalı ve düzenlenmelidir. Çatı katı rustik perde modelleri istediğiniz renk, desen ve dokularda bulunabilir.

 Perde Modelleri

Üçgen çatılarda pencerenin modeli hangi sistemde üretildiği tasarlandığı önemlidir. Sürgülü sistem, katlanabilir çatı pencerelerine kadar çeşitler vardır. Kullanışlı perde seçimi ile kullanım kolaylığı sağlanması gerekir. Stor perdelerden, geleneksel perdelere kadar çeşitler vardır. Tavan eğimi de perde seçimi için önemli faktördür. Çatı katları doğal ışığı içeriye çok güzel yansıtır. Fakat bu ışık sizi rahatsız ettiğinde veya ihtiyaç duyulmadığında ışığı örtmek adına çok güzel perde modelleri vardır. Güneşi yansıtmayan malzemeden yapılan perdeler de mevcuttur. Uyku sırasında gün ışığının sizi rahatsız etmesini istemiyorsanız gün ışığını kesen koyu renkli perde tercih etmenize gerek yoktur. Gün ışığını kıran açık renkli ve desenli perdeler de mevcuttur. Çatı katındaki pencereler farklılık gösterebileceği için perdenizi mutlaka pencere modeline göre seçmelisiniz. Perdelerinizi pencere kanadına göre monte edebilir, hareketli kanat ile birlikte çalışan perde kullanabilirsiniz. Farklı pencere sistemleri için pencere sistemine dahil edilen modelleri tercih edebilirsiniz. Perdenizi seçerken duvar renginizden, taban rengine kadar dikkat etmelisiniz. Odanıza uyguladığınız dekorasyon tarzına uygun perde seçimi yapmalısınız. Çatı katı penceresinde perde, panjur, jaluziler kullanabilirsiniz. Eğer pencereniz tavanda ise sarkma yapmayacak stor perdeler ayarlanabilir ve kullanabilirsiniz. Stor perde modelleri, zebra perde modelleri, sabitlenen perde modelleri çatı katı pencereleri için oldukça uygundur. Çatı katlarında ki perdeler genellikle üçgen olduğundan dolayı perdeler odadaki camın içine monte edilecek şekilde de kullanılabilir. Çatı penceresi perdeleri pencere çerçevelerine sabitlenerek de kullanılabilirler. Çatı katı perdeleri için perdelerin takıldığı yedek korniş sistemi de uygulanabilir. Çatı katı perde seçiminde estetik de çok önemlidir. Seçeceğiniz perdenin estetik duruşu olması odanızın havasını değiştirecektir. Perde seçiminde kumaş kalınlığı da dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur.

Mutfak Perde Modelleri 2020 makalemizde ilginizi çekebilir.

en şık perde modelleri

en şık perde modelleri

Çatı Katı Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Çatı katı perdesi seçmek biraz zordur bu sebepten ötürü perde almadan önce iyi araştırılması gerekir.
 • Pencere ölçülerinize ve pencere modelinize göre perde seçmeye dikkat etmelisiniz.
 • Gün ışığından rahatsız oluyorsanız çatı katı perdenizin mutlaka kalın ve ışığı geçirmez özellikte olmasına dikkat edin
 • Çatı katı odanızın dekoruna uygun perde seçmeye özen gösterin
 • Duvar, mobilya, halı renklerinize uygun perde seçmenizde fayda vardır.
 • Odanızın aydınlık gözükmesini istiyorsanız perdenizi açık renkli tercih etmekte fayda vardır.
 • Çatı katında kullanacağınız rustik perde modeli çatı katınıza nostaljik ve güzel hava katabilir.
 • Seçeceğiniz perdenin boyu odanızın büyüklüğüne veya pencere boyuna orantılı olmalıdır.
 • Eğer çatı katı odanızda modern bir hava yakalamak istiyorsanız ve perde kullanmayı çok sevmiyorsanız ama gün ışığı da sizi rahatsız ediyorsa zebra stor veya ışığı yarı geçiren tül perdeler tercihiniz olabilir.

Yayınlanan diğer dekorasyon yazımızı da okumayı unutmayın...
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Bektaş dedi ki:

  Çatı katı Rustik perde modelleri hakkında ki yazınızı beğendim. Başarılar arkadaşlar.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.