DekorKolik

Koyu Renk Salon Dekorasyonu İçin Öneriler

27.05.2020
Koyu Renk Salon Dekorasyonu İçin Öneriler

Bu yazımızda Koyu Renk Salon Dekorasyonu İçin Öneriler ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Koyu renkli salon için dekorasyon yapmak salona canlılığı, ferahlığı ve dinliği getirmenize yardımcı olur. Koyu renkler özellikle salon gibi çok zaman geçirilen mekanlarda yanlış kullanılırsa insanlar kendilerini depresif, mutsuz hissedebilirler. Bu nedenle özellikle koyu renkli salona sahip olanlar canlılık getiren dekorasyon fikirlerine kulak vermelidirler. Canlılık renklerle, çeşitli süs objeleriyle, kumaşlarla, döşemelerle vb. elde edilebilir.

Açık Renkler Kullanarak Renkleri Dengeleyin

Açık renkler yaşam alanındaki koyu renklerin baskınlığını azaltır. Daha sakin bir yaşam alanına sahip olursunuz. Ayrıca mekanda kontrast olur. Eğer çok fazla siyah kullanılan bir salonunuz varsa mutlaka beyaz renge de yer vermeniz gerekir. Satranç tahtasına benzeyen yer döşemeleri zıt renklerin kullanımının ve kontrastın en güzel örneklerinden bir tanesidir. Açık renk olarak beyaz dışında krem rengi ve tonları, açık kahverengiler ve parlak açık renkler tercih edebilirsiniz.

Salonun Her Yerine Sevdiğiniz Çiçeklerden Ekleyin

Çiçekler eklemek mekana ferahlık katmanın kolay ve harika bir yoludur. Çiçekler renkleri ile mekanı daha yaşanılabilir ve enerjik kılarlar. Salonda yemek yediğiniz masa üzerine, kahve masasına, raflara ve hemen hemen aklınıza gelen her yerde çiçek kullanabilirsiniz. Çiçek tercihini güllerden, şakayıklardan, manolyalardan, gelinciklerden yana yapabilirsiniz. Çok sayıda farklı çiçek çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler arasından hangisini tercih edeceğinize karar vermek için evinizin durumunu gözden geçirmeniz gerekir. Işık gibi ihtiyaçlar çiçeğin büyümesi için gereklidir. Ancak mutlaka bu ihtiyaçları karşılayabileceğinizden emin olduktan sonra çiçek satın alın.

en popüler salon dekorasyonu

en popüler salon dekorasyonu

Parlak Renkler ile Canlılık Katın

Parlak renkler mekana canlılık katar. Fosforlu renklerden, sedeflilere, simlilerden, satenimsi renklere kadar tercih edilebilecek çok sayıda farklı parlak renkler bulunur. Bu renkler arasında tercih yaparken, salonunuzda hakim rengin ne olduğuna bir göz atın. Eğer salonda kahverengi hakimse, parlak renk olarak da açık kahverengi tercih edebilirsiniz. Eğer salonda hakim renk siyah ise açık ve parlak siyahlar kullanılabilir. Parlak renkleri perde kumaşlarında, yastıklarda, halılarda, duvar kağıtlarında tercih edebilirsiniz.

Mekanı Etkili Şekilde Dönüştüren Desenli Halılar

Desenli halılar mekanı kolay ancak etkili şekilde değiştirme gücüne sahiptir. Koyu salonlar için dekorasyon yaparken halınız için de koyu renk kullanmayın. Zıtlık yaratarak açık renkler kullanın. Halı içinde hakim rengin açık olduğundan emin olun. Halılarda desenler hareketli tercih edilmelidir. Hareket hissini veren çiçek desenleri, dalgalanmalar kullanılarak mekana canlılık katılır.

Açık Renkli Perdeler

Açık renkli perdeler salonunuzu baştan aşağıya değiştirebilir. Salonda zaten koyu renkler olduğu için perdeyi de koyu satın almayın. Bunun yerine stor perdeler, açık renkten üretilmiş kumaş perdeler kullanılabilir. Perdenin desenli olmamasına ve sade olmasına özen gösterin. Koyu renkler zaten gözleri kendine çeker. Perde de desenler olması karışıklığa neden olabilir. Bunun için olabildiğinde yalın tercihler yapmalısınız.

salon dekorasyon örnekleri

salon dekorasyon örnekleri

Gözleri Yormadan Minimal Objeler Kullanın

Minimal objeler kullanarak mekanınızı süslemeyi ihmal etmeyin. Objeler ile dekorasyon yaparken bu objelerin çok büyük olmamasına özen gösterin. Olabildiğince küçük ancak yine de varlığını hissettiren objeleri tercih edin. Salon dekorasyonu yaparken bu objeleri ilk bakışta görünecek olan yerlere koymayın. Bunun yerine raf içleri gibi daha dikkatli incelendiğinde fark edilebilecek yerlere objeleri yerleştirin. Bu şekilde salona giren kişinin gözleri hem yoğun ve koyu renkle hem de objeler ile birlikte yorulmayacaktır. Objeleri seyahatlerinizden topladığınız ve sizin için anlam ifade edenler arasında seçebilirsiniz. Böylece salonda vakit geçirirken aklınıza güzel anılarınız gelir. Bu yazımızda Koyu Renk Salon Dekorasyonu İçin Öneriler ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Merak ettiklerinizi yorum yaparak bizlere sorabilirsiniz.

Yayınlanan diğer dekorasyon yazımızı da okumayı unutmayın...
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.