DekorKolik

Balkonlu Salon Perde Modelleri

14.05.2020
Balkonlu Salon Perde Modelleri

Balkonlu Salon Perde modelleri ile ilgili tüm detayları makalemizde bulabilirsiniz. Evlerimizin iç yaşam alanlarını dışarıyla birleştiren balkonlar sıcak yaz aylarında arkadaşlarımızla vakit geçirmek ve hoş sohbet etmek için harika birer mekandır. Bazen yaz aylarında hava çok bunaltıcı olduğu için o kadar da keyif verici olmaz. Balkonda keyfimizi sürdürebilmemiz için gölgelik alana ihtiyacımız vardır. Balkonlarda bu gölgelik alanı oluşturan perdeler hayatımızda önemli bir yer tutar. Perdeler güneş etkisini azaltarak serin bir ortam oluşturur. Perdenin tek görevi tabii ki bu değildir şehir merkezlerinde komşularımızla aramız çok yakın mesafede olduğundan mahremiyet sağlamak için de perde kullanılır. Ağustos aylarında kavurucu sıcakların en yoğun olduğu zamanlarda güneşten kaçmak için evlere, serinlemek içinse klimaya sığınılır. Halbuki balkonlarınız güzel bir dekorasyonla pahalı ve sağlıksız yapay iklimlendirme makinelerinden daha iyi olabilir. Temiz hava ile beraber doğanın ve hafif rüzgar sesinin duyulduğu hoş bir ortamda keyif yapabilmek ve güneşin yakıcı özelliğinden korunmak için tasarlanan dış mekan perdeleriyle gerekli ortamı sağlayabiliriz. Bazen balkonlar salonda yer alabilir. Buna çok dikkat etmemiz gerekir çünkü perde seçiminde ufak bir hata, dekorasyonu tamamen bozabilir. Balkonlu salon perdeleri modellerinde çeşit ve renk yelpazesi geniştir. Balkonlu Salon Perde modelleri ile ilgili merak edilen tüm detayları makalemizi okumaya devam ederek bulabilirsiniz.

Sunbrella Kumaş Perde

Dış mekan perdelerinde kullanılan kumaş türüdür. Güneşte yanmaz ve solmaz. Bakıma ihtiyaç duymadan uzun süre kullanılabilir. Bu tür perdeleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Plise Perde

Son yıllarda gittikçe popülerleşen plise perdeler, özellikle cam balkonlarda tercih edilen modeller arasındadır. Bu perdeler kullanım olarak panjurla aynı mekanizmada çalışıyor diyebiliriz. Perdenin ana merkezi yani perdede kontrol sağlayan ipler, aşağı doğru çekilince kapanır ve yukarı doğru çekilince  açılır. Bu perdelerin diğer bir avantajı da montajı direkt cam üzerine yapılmasıdır. Duvarda herhangi bir kırma, dökme işlemi yapılmaz.

Tül Perde

Balkon perdelerinin bir diğer özelliği de güzel gecelerin keyfini kaçıran en yaygın böcekler olan sivrisinekleri engellemektir. Tabii ki balkonda cibinlik kadar koruma sağlayan bir şey kullanmanız mümkün değildir. Ancak tül perdeler bunun yerine kullanılabilir. Rüzgarı kesmeyerek sivrisinekleri yeterince uzak tutacaktır. Hafif rüzgarla uçuşan tül perdeler estetik görünüm kazandırabilir.

Stor Perdeler

Aşağı ve yukarı doğru çekilerek açılan perdelerdendir. Bu kullanım kolaylığı sayesinde son yıllarda tercih edilen modeller arasındadır. Farklı kumaşlardan yapılabilen stor perdeler, geniş bir renk yelpazesine sahiptir.

stor perdeler

stor perdeler

Zebra Stor

Stor perdelerin, hem tül perde hem de güneşlik ile kullanılan modelidir. Tül perde ve kalın kumaş perdeyi aynı anda ip mekanizmasıyla kullanılması sayesinde hem perde hem de güneşlik olarak işlev görür. Gündüz güneşlik, akşam ise tül perde şeklinde kullanılabildiği için en ekonomik perde türlerindendir.

Jaluzi Perde

Ofislerde görmeye alışık olduğumuz jaluzi perdeler, son yıllarda cam balkonlarda sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Bu perdelerin en büyük avantajı içeriye giren ışık ve hava miktarını kontrol edebilmektir. Ayrıca tamamen kapatarak kalın perde olarak da kullanılabilir. Bu sayede hem güneş ışıkları engellenir hem de dışarıdan içerinin görünmesi engellenir. Bu perdeler kumaştan değil alüminyum ya da PVC’ den üretilir. Bu özelliği onu kolayca temizlenebilen dış mekan perdesi haline getirir. Nemli bir bezle kolayca silinir.

Balkon perdelerinin modelleri diğer türlere göre daha pratik ve kolay kullanabilen yapıdadır. Çünkü balkonlar içeriden dışarıya çıkmayı sağlayan birer geçiş olduğu için farklı bir yapısı vardır. Genellikle küçük ve dar olduğundan perdeler kolayca takılamaz. Bir de söz konusu balkonlu salon perdeleriyse iş daha da zorlaşabilir. Umarız okumuş olduğunuz Balkonlu Salon perde modelleri makalemiz faydalı olmuştur.

Jaluzi Perde

Jaluzi Perde

 

 

 

Yayınlanan diğer dekorasyon yazımızı da okumayı unutmayın...
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.