DekorKolik

Gömme dolap modelleri

16.07.2020
Gömme dolap modelleri

Yer kaplamadan fazla eşyaları evlerimize nasıl sığdırırız sorusuna verilecek en alternatif cevaptır gömme dolap. Günümüzde çok moda olmasa da bu dolap modelini hala kullanan birçok insan var. Bu dolaplar ev daha inşaat halindeyken planlanır. Evin yapımı dolabın modeline göre olur. Yani duvar içinde boşluk bırakılır ve bu boşluğa dolap eklenir. Eğer evinizde yeterli bir alan varsa duvar kırmadan da gömme dolap yapabilirsiniz. Bu sayede evde az yer kaplayan bir depolama yerine sahip olursunuz. Çok fazla eşyayı sığdırabileceğimiz bu dolapların dezavantajı taşınamaması ve yerinin değiştirilememesidir. Uzun zamanlardan beridir kullanılan bu gömme dolaplar da birçok gömme dolap modellerinin çıkmasını sağlamıştır. Peki neden gömme dolap yaptırmalıyız? Beraber inceleyelim.

 

Gömme Dolap Yaptırmak İçin Sebepler

 

-En önemli sebebi daha az alan kullanılarak daha büyük depolama alanı sağlamasıdır. Sıradan bir dolaba göre çok daha fazla depolama alanı sağlayan bu dolapların tercih edilmesinin en büyük sebebi budur.

-Daha kolay temizlenirler. Hazır dolaplarda düzenli olarak dolaplarınızın arkasını temizlemeniz gerekir. Ağır dolapları çekip arkalarını temizlemek gerçekten zor ve zahmetli bir iştir. Gömme dolaplar bu konuda büyük kolaylık sağlamaktadır.

-Odanızdaki deformeler sorununda büyük rol oynar. Odada dolap konulması gereken yere kolon gelmesi, tavan eğimi gibi sorunları ortadan kaldırarak dolabınızı yerleştirebilirsiniz.

-Normal dolaplara göre daha uzun ömürlü olan bu dolaplar evinizin de fiyatının artmasında büyük rol oynar.

-Hazır dolapların nereye koyulacağı büyük bir sorun yaratmaktadır. Gömme dolaplarda ise eviniz yapılırken dolabınıza özel bir alan çoktan hazırlanmış olur ve bu sorunu da ortadan kaldırır.

-Bu dolapların duvarla birleşmesi aynı zamanda odayla birleşmesini sağlar. Odayla bütünleşir ve daha estetik durur.

-Deprem durumları için normal duvardan daha güvenlidir. Gömme dolaplar diğer dolapların aksine duvara hazırlanırken monte edildiğinden sonradan bir montaj işlemine gerek yoktur.

Genç Odası gömme dolap modelleri

Genç Odası gömme dolap modelleri

 

Yatak Odasına Özel Gömme Dolap Modeli:

Bu gömme dolap modelleri genelde yatak başlığının üzerinden geçen ve yatağın etrafını saran bir dolap şeklidir. Hepsi bu modelde olmak zorunda değildir ama en çok tercih edilen modeller arasında üstten geçen gömme dolap örnek gösterilebilir. Gayet güzel bir dekor oluşturan bu alan aynı zamanda eşyalarınızı özel alanınızda saklamanız için de güzel bir fırsat sunar.

 

Giyinme Odasına Özel Gömme Dolap Modeli:

Kıyafetlerinize özel olan bu odada gömme dolap tüm dağınıklığı alacak, giyinmeniz için size daha fazla yer açacaktır. Eşyalarınızı büyük bir dolaba yerleştirmek yerine bir gömme dolap yaptırarak bir sürü eşyanızı küçük bir alan kaplayan bu dolaplara koyabilirsiniz.

 

Merdiven Altına Yapılan Gömme Dolap Modelleri:

Eğer evinizde merdiven varsa merdivenin altına oyukluk açıp yapılan bu dolaplar eşyalarınızı saklama yeri olarak gayet elverişlidir. Genelde bu gömme dolap modelleri kiler olarak kullanılır. Estetik açıdan da hoştur. Merdivenin altında kalan alanın açılıp yapılan bu dolaplar eşyalarınızı saklama yeri olarak gayet elverişlidir. Genelde bu dolap modelleri ayakkabılık olarak kullanılır.

Antre gömme dolap modelleri

Antre gömme dolap modelleri

 

Raylı Gömme Dolap Modelleri:

Açılır kapanır kapaklar yerine raylı sisteme sahip olan gömme dolaplardır. Estetik açıdan çok daha hoş bir görünüme sahiptir. Bulunduğu odaya daha modern bir hava katacaktır.

 

Aynalı Gömme Dolap Modelleri:

Aynaya sahip olan gömme dolap şeklidir. Günümüzde en çok kullanılanlar arasındadır. Diğer dolap modellerinin üzerine ayna eklenerek de sahip olunabilen bir modeldir. Kullanım olarak genelde yatak odalarında bulunur.

Lake gömme Dolap Modelleri

Lake gömme Dolap Modelleri

 

Kitaplık İçin Gömme Dolap Modelleri:

 

Kitaplık için de çok rağbet gören modeller arasında gömme dolap vardır. Daha az alan kaplayarak daha çok kitabınızın saklanmasını sağlar.

En Güzel Mutfak Dolabı Modelleri

Yayınlanan diğer dekorasyon yazımızı da okumayı unutmayın...
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.